Wielka akcja hiszpańskich służb. Na morzu przejęto 35 ton narkotyków

To największa antynarkotykowa operacja i zdobycz w historii hiszpańskich służb. Udział w niej brały policja, służby podatkowe, służby celne i Marynarka Wojenna.

W ramach operacji  Goleta-Gratil w kilku skoordynowanych akcjach przejęto 35 ton narkotyków. Wszystkie znajdowały się na łodziach i jachtach wynajętych przez gang z Europy Wschodniej. Przestępcy obrali sobie na siedzibę Baleary. Zatrzymano 11 osób – 9 Bułgarów i 2 Rosjan.

Łodzie płynące pod banderami: brytyjską, holenderską, niemiecką przechwytywano na wodach Balearów, Cieśniny Gibraltarskiej, Wysp Kanaryjskich i Mauretanii. W akcjach wykorzystano cztery łodzie patrolowe, helikopter, samolot nadzoru celnego i okręt Marynarki Wojennej „Meteoro”.

Agenci uważają, że ich akcja potwierdziła, że ​​mafie przemycające narkotyki otwierają nowe trasy wokół Wysp Kanaryjskich oraz wzdłuż wybrzeża Afryki, Portugalii i dalej Hiszpanii w pobliżu Galicji. Gangi przeniosły swą działalność z wybrzeża Maroka i Cieśniny Gibraltarskiej dalej na wschód przez Baleary i na Atlantyk.

Początek wielkiej operacji dało w marcu wejście służb sanitarnych na pokład pływającego pod holenderską banderą jachtu, na którego pokładzie odkryto ponad 4 tony haszyszu. Trwające pół roku śledztwo doprowadziło do zdemaskowania całej przemytniczej siatki, zidentyfikowanie wykorzystywanych łodzi i potem przechwycenie ich na morzu w skoordynowanej akcji.

Najnowsze

Dołącz do nas