Udany lot rakiety New Shepard. Kosmiczni turyści będą zachwyceni

Rakieta New Shepard NS-14 firmy Blue Origin wystartowała ze specjalnego stanowiska znajdującego się w Teksasie. Po osiągnięciu założonego pułapu nastąpiła separacja kapsuły pasażerskiej znajdującej się na szczycie rakiety. Pierwszy człon i kapsuła wróciły osobno na ziemię. Rakieta New Sheprad po 7 minutach i 25 sekundach od momentu uruchomienia silników wylądowała bez problemów na lądowisku. Około 3 minut później powierzchni ziemi dotknęła opadająca na spadochronach hamujących kapsuła pasażerska. Była to prawdopodobnie ostatnia próba przed wysłaniem ludzi w taki suborbitalny lot.

W kapsule znalazł się manekin testowy nazwany Mannequin Skywalker, co jest nawiązaniem do bohatera kosmicznej sagi „Star Wars” Anakina Skywalkera. Dzięki umieszczonym w środku kamerom można będzie zobaczyć i usłyszeć to samo co kosmiczni turyści, którzy w przyszłości skorzystają z oferty firmy Blue Origin należącej do miliardera Jeffa Bezosa.

New Shepard to rakieta służąca do lotów suborbitalnych. Na jej szczycie znajduje się specjalna kapsuła z miejscami dla 6 osób. Po jej oddzieleniu pierwszy stopień rakiety, podobnie jak w przypadku rakiety Falcon 9 firmy SpaceX, ląduje samodzielnie na ziemi i może być wykorzystany do ponownego startu, co znacząco obniża koszty.

Mimo, iż kapsuła nie pozostaje na orbicie, kosmiczni turyści przekraczają trakcie lotu tzw. Linię Karmana wyznaczającą umowną granicę między atmosferą ziemską, a Kosmosem, stając się tym samym astronautami. Lądowanie następuje dzięki wykorzystaniu systemu specjalnych spadochronów, które redukują prędkość przyziemienia do około 30 km/h.

Suborbitalne loty kosmiczne otwierają kolejny etap w komercjalizacji Kosmosu. Rywalizacja miliarderów – Elona Muska i Jeffa Bezosa, którzy należą do najbogatszych ludzi na świecie – gwarantuje, że na rozwój tych projektów nie zabraknie pieniędzy. Wyścig dopiero się rozpoczyna, a kolejne prywatne firmy dołączają do kosmicznej rywalizacji. W najbliższych latach można spodziewać się, iż business związany z eksploracją Kosmosu będzie coraz bardziej istotną częścią światowej gospodarki.

Najnowsze

Dołącz do nas