Równonoc jesienna. Żegnamy lato i witamy piękną polską złotą jesień

Dzisiaj, 22 września o godzinie 15:31 rozpocznie się astronomiczna jesień. Za jej początek przyjmuje się tzw. równonoc jesienną, czyli moment, w którym Słońce osiąga punkt Wagi. Od tego momentu Słońce będzie dłużej oświetlać półkulę południową niż północną.

Polska złota jesień

Końcówka września i październik to także polska złota jesień. Krajobrazy w całym kraju mienią się odcieniami rudego, żółci, czerwieni i brązów. Wiele miejsc przybiera niemal bajkowy wygląd. Wspaniałe widoki zachęcają do długich spacerów. Próbkę polskiej złotej jesieni można obejrzeć na filmie powyżej.

Jesień to nie lada gratka dla wszystkich fanów spoglądania w niebo. Będzie można podziwiać kilka planet, które zaświecą jaśniej aniżeli w innych porach roku. Mowa przede wszystkim o Marsie, Wenus, Jowiszu i Saturnie, które można dostrzec gołym okiem. Do podziwiania Uranu czy Neptuna konieczny jest już teleskop.

Jesienią 2020 roku czeka nas po raz ostatni zmiana czasu z letniego na zimowy. W ostatni weekend października przesuniemy wskazówki zegara z 3 na 2. Od marca 2021 roku w Polsce ma obowiązywać wyłącznie czas letni.

Astronomiczna zima rozpocznie się 21 grudnia o godzinie 11:02.

A tak równonoc jesienną na krótkim filmie ze zdjęciami okraszonymi pisemnym komentarzem wyjaśniają naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego.

Najnowsze

Dołącz do nas