Przerażające sceny z wojny Armenii z Azerbejdżanem. Dron zabija młodych rekrutów ormiańskiej armii

Konflikt pomiędzy Armenią, a Azerbejdżanem o Górski Karabach przeistoczył się w regularną wojnę. Liczba ofiar liczona jest w setkach, a obie strony używają już wszelkiej dostępnej im broni.

Azerska Armia opublikowała szokujące nagranie pokazujące jak pocisk zabija młodych, ormiańskich żołnierzy, którzy dopiero co dotarli na front. Rekruci ledwie wysiedli z ciężarówek, gdy uderzyła w nich wystrzelona z dronu rakieta. Na nagraniu widać dosłownie wylatujących w powietrze żołnierzy.

Na kolejnych nagraniach widać jak Azerowie unicestwiają też czołgi i pojazdy pancerne Ormian.

W Armenii i Górskim Karabachu zarządzono pełną mobilizację. Do wojska powoływani są wszyscy mężczyźni do 40-ego roku życia. Wojna może rozpętać się z jeszcze większą siłą, bo zaangażowała się w nią Turcja stając po stronie Azerbejdżanu. Turcja miała przepuścić przez swe terytorium dżihadystów z ISIS, których niedobitki były jeszcze w Syrii – tak twierdzą władze Armenii.

Górski Karabach to enklawa Ormian na terytorium Azerbejdżanu. Konflikt o nią trwa od stu lat, kiedy to Armenia i Azerbejdżan w czasie rewolucji bolszewickiej oderwały się na chwilę od Rosji i utworzyły niepodległe państwa. Wtedy Azerowie zajęli zamieszkany przez Ormian Górski Karabach. Ten stan utrwaliła Sowiecka Rosja, potem Związek Radziecki, kiedy oba państwa znów zostały podbite i stały się republikami ZSRR.

Konflikt o Górski Karabach wybuchł ponownie w 1988 roku. Wtedy doszło do pierwszych starć, które po uzyskaniu przez te republiki ZSRR niepodległości przerodziły się w otwartą wojnę. Śmierć w niej poniosło 30 tysięcy osób. W 1994 roku podpisano rozejm, ale mniejsze, czy większe starcia nie ustają.

Najnowsze

Dołącz do nas