Pożegnalne wystąpienie Donalda Trumpa

Donald Trump po raz ostatni zabrał głos jako prezydent Stanów Zjednoczonych. Wideo opublikowano na stronie Białego Domu.

Mówił o misji, jaką były działania na rzecz tego, by Ameryka ponownie była wielka. Hasło to znane pod akronimem MAGA było symbolem i motywem przewodnim jego rządów.

Trump przypomniał o sukcesach swojego rządu: obniżkach podatków i deregulacji gospodarki. Mówił o sukcesach gospodarczych, przerwanych dopiero epidemią koronawirusa. Rzeczywiście to za jego kadencji stopa bezrobocia w USA osiągnęła rekordowo niskie poziomy. Rekordy biły też giełdowe indeksy. To czym się nie pochwalił to największy wzrost zadłużenia jaki przypadł na jedną kadencję prezydenta USA wynoszący aż 7 bilionów dolarów.

W wystąpieniu nie zabrakło także miejsca na sztandarowy projekt Donalda Trumpa – mur na granicy z Meksykiem. Co prawda nie został on ukończony ale na poczet sukcesów bez wątpienia można zapisać wynegocjowanie nowej korzystnej dla USA umowy handlowej z Meksykiem i Kanadą znanej pod nazwą USMCA.

Trump przypomniał też ważne wydarzenia z okresów swych rządów: likwidację przywódcy Państwa Islamskiego, czy zabicie generała Soleimaniego lub przeniesienie amerykańskiej ambasady w Izraelu do Jerozolimy.

Wspomniał też o twardej polityce wobec Chin, polegającej między innymi na wprowadzeniu ceł na chińskie produkty. Wojny handlowej z Pekinem Trump nie zdołał jednak wygrać.

20 stycznia zaprzysiężony zostanie Joe Biden. Będzie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Donald Trump już wcześniej zapowiedział, że nie weźmie udziału w uroczystościach. Nazwisko Bidena nie pojawiło się także ani razu w pożegnalnym przemówieniu.

Najnowsze

Dołącz do nas