NASA pokazuje film z lądowania na Marsie. Pierwszy raz słyszymy też wiatry wiejące na Czerwonej Planecie

NASA opublikowała pierwszy film wideo, ukazujący lądowanie na Marsie łazika Perseverance cztery dni temu. Na Ziemię dotarły także pierwsze nagrania dźwiękowe z Czerwonej Planety. Na trzyminutowym filmie widać obrazy z kilku kamer, umieszczonych w różnych miejscach modułu przelotowego, po jego wejściu w atmosferę Marsa.

Jedna pokazuje rozkładanie się spadochronu hamującego kapsułę z łazikiem, druga, znajdująca się pod Perseverancem, ukazuje powierzchnię marsa, a dwa inne ujęcia pokazują łazika, zawieszonego na linach pod specjalną platformą lądującą i stopniowo osadzanego na powierzchni planety. Podczas wejścia w atmosferę Marsa, przy prędkości 20 tys. km/godz., łazik był chroniony osłoną termiczną. Na filmie widać także moment oddzielenia się osłony od kapsuły, transportującej Perseverance’a.

To pierwszy raz, kiedy udało nam się uchwycić takie wydarzenie jak lądowanie na Marsie. To naprawdę fantastyczne – mówił na konferencji prasowej Michael Watkins, dyrektor Laboratorium Napędów Odrzutowych, w którym zbudowano łazik.

Na Ziemię przesłany został także pierwszy plik audio z odgłosami z lądowania. Dźwięk został nagrany dzięki dwóm mikrofonom, umieszczonym na łaziku. Słychać metaliczne dźwięki wydawane przez łazika, ale też wyraźnie słyszalny jest wiatr wiejący na Czerwonej Planecie.

Tak, właśnie usłyszeliście podmuch wiatru na powierzchni Marsa, przechwycony przez mikrofon i wysłany na Ziemię” – oświadczył Dave Gruel, odpowiedzialny w NASA za sprzęt kosmiczny. – To pierwsze dźwięki zarejestrowane na powierzchni Marsa.

Najnowsze

Dołącz do nas