Mróz w Polsce. Obejrzyj ten film zanim wejdziesz na lód

Do Polski przyszła fala silnych mrozów. Wraz z ujemnymi temperaturami pojawi się lód, a z nim pokusa żeby na niego wejść i na przykład poślizgać się, czy powędkować. Ponieważ pokrywa lodowa ze względu na ciepłą zimę nie będzie gruba warto wiedzieć co zrobić gdy wejdziemy na lód, a ten się załamie.

Podstawowa kwestia to zachowanie spokoju po szoku termicznym jakiego doznamy w kontakcie z lodowatą wodą. Gdy uda się nam opanować oddech i nerwy przystępujemy do działań, które umożliwią nam wydostanie się spod lodu. Staramy się określić z której strony lód jest grubszy i obracamy się w jego kierunku. Rozkładamy szeroko ręce, a następnie unosimy nogi i próbujemy rozbić nimi lód poruszając tak jakbyśmy chcieli popłynąć kraulem. Gdy uda się nam to zrobić próbujemy czołgać się opierając się na przedramionach w celu zwiększenia powierzchni, a co za tym idzie zmniejszenia nacisku na lód po to, by się ponownie nie załamał. Po wydostaniu z wody nie wstajemy od razu tylko staramy się, nadal czołgając, oddalić w kierunku grubszego lodu albo brzegu.

Zanim w ogóle zdecydujemy się na wejście na lód trzeba pamiętać, iż musi on mieć grubość minimum 5 centymetrów, aby utrzymać ciężar człowieka ważącego około 80 kg. Szczególnie niebezpieczne jest wchodzenie na zamarznięte rzeki lub miejsca, w których wpadają one do jezior bowiem grubość lodu jest tam z reguły dużo mniejsza.

Najnowsze

Dołącz do nas