Michał Kwiatkowski wygrał etap na Tour de France! Wzruszające chwile na finiszu i ceremonii

Michał Kwiatkowski czwartym Polakiem w historii, który wygrał etap najsłynniejszego kolarskiego wyścigu Tour de France.

Zwycięstwo Kwiatkowskiego

Polak już podczas pierwszego podjazdu zabrał się z 30-osobową ucieczką. Jej grono z każdym kilometrem malało, aż finalnie zostało dwóch zawodników grupy Ineos Grenadiers – Kwiatkowski i Ekwadorczyk Richard Carapaz. Kolarze ostatnie metry pokonali w iście „spacerowym” tempie, celebrowali zwycięstwo, a na metę wjechali niemal równo. Carapaz dał wygrać Kwiatkowskiemu, a sam, dzięki pomocy Polaka na całym etapie, sięgnął po koszulkę lidera klasyfikacji górskiej.

Pierwszym z Polaków, który wygrał etap na Tour de France, był w 1993 roku Zenon Jaskuła. Ponadto trzykrotnie wygrywał Rafał Majka i raz Maciej Bodnar – indywidualną jazdę na czas.

Dla Kwiatkowskiego to kolejny wielki sukces w kolarskiej karierze. W 2014 roku był mistrzem świata, święcił też tryumfy w jednodniowych klasykach: Amstel Gold Race (2015), Mediolan–San Remo (2017), Clasica de San Sebastián (2017) i dwukrotnie Strade Bianche (2014, 2017).

Przeżyłem w kolarstwie wiele wspaniałych momentów, ale ten był szczególny i nigdy go nie zapomnę. To było dla mnie coś niewyobrażalnego. Bardzo rzadko wyglądają tak końcówki w wyścigach kolarskich. My mogliśmy przez kilkaset metrów cieszyć się ze zwycięstwa. Takie rzeczy praktycznie się nie zdarzają – powiedział na gorąco po etapie wzruszony Kwiatkowski.

W mediach społecznościowych Polak zamieścił piękny wpis tuż po zwycięstwie: „To zwycięstwo dla drużyny, dla mojej rodziny i wszystkich fanów, którzy nigdy nie przestali wierzyć”.

Wygrana Kwiatkowskiego. Finisz – ostatnie kilkaset metrów z polskim komentarzem na Eurosporcie

Skrót 18. etapu Tour de France 2020

Najnowsze

Dołącz do nas