Kosmiczne monstra – czarne dziury. Penrose, Genzel i Ghez z Nagrodą Nobla za ich odkrycie

Tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymało troje naukowców: Roger Penrose, Richard Genzel i Andrea Ghez. „Połowę” tego trofeum zgarnął fizyk brytyjski, odkrywca czarnych dziur Roger Penrose. Udowodnił on, że ich istnienie wynika z ogólnej teorii względności Alberta Einsteina.

Czarne dziury  to najbardziej niezwykłe miejsca w kosmosie. To obiekty o nieskończonej sile grawitacyjnej, które „zamykają” w sobie przestrzeń, światło i czas. One w środku nich nie istnieją, przynajmniej w takim pojęciu jak my rozumiemy przestrzeń, światło i czas.

Albert Einstein nie wierzył, że czarne dziury naprawdę istnieją. Jednak Roger Penrose dowiódł metodami matematycznymi, że istnienie czarnych dziur bezpośrednio wynika z ogólnej teorii względności Einsteina. Richard Genzel i Andrea Ghez  odkryli, że na orbity gwiazd w centrum naszej galaktyki – Drogi Mlecznej, wpływa niewidzialny i niezwykle ciężki obiekt. Jedynym znanym obecnie wyjaśnieniem jest monstrualna czarna dziura.

Genzel i Ghez dostarczyli przekonujących dowodów na istnienie supermasywnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej. – Odkrycia tegorocznych laureatów otworzyły nowy obszar w badaniach gęstych i supermasywnych obiektów. Ale te egzotyczne obiekty wciąż stawiają wiele pytań, które wymagają odpowiedzi i motywują do dalszych badań. Chodzi nie tylko o ich wewnętrzną strukturę, ale także o to, jak można by przetestować naszą teorię grawitacji w ekstremalnych warunkach w bezpośrednim sąsiedztwie czarnej dziury – powiedział David Haviland, przewodniczący Komitetu Noblowskiego w dziedzinie fizyki.

Najnowsze

Dołącz do nas