Jerozolima na filmie sprzed ponad 120 lat – świat, który już odszedł

Ten niezwykły film pochodzący z 1897 roku nakręcił jeden z pionierów kina Alexandre Promio. Jako pracownik braci Lumiere podróżował po świecie i prezentował kinematograf i jak to wtedy nazywano „ruchome obrazy”. Promio zorganizował m.in pokazy dla cara Rosji Mikołaja II i jego rodziny. Jako prawdopodobnie pierwszy człowiek nakręcił film z poruszającej sie kamery, W ten sposób płynąc gondolą sfilmował Wenecję.

W 1897 roku odwiedził Imperium Osmańskie, w tym zupełnie peryferyjną wtedy mieścinę – Jerozolimę. Tam w kwietniu na Starym Mieście ustawił kamerę przed Bramą Jafy oddzielająca dzielnicę chrześcijan od dzielnicy osmańskiej.

Jafy to jedna z 8 bram Jerozolimy. Legenda mówi, że przez nią do miasta wchodzą zdobywcy. Przez nią też w 2000 roku wjechał do miasta Jan Paweł II. Brama Jafy nazywana jest też Bramą Jaffa, bo z niej wiodła droga do portu Jaffa nad Morzem Śródziemnym.

Promio pokazał tętniącą życiem ulicę małego miasta, lezącego na uboczach imperium. Na zdjęciach widać ludzi różnych religii i pochodzących z różnych krain osmańskiego władztwa. Są Palestyńczycy, Żydzi, Beduini, którzy zamieszkiwali Pustynię Negew, Samarytanie, Turcy i Ormianie Na zdjęciach widać tez ubranych po europejsku mężczyzn, a także kogoś kto prawdopodobnie pochodził z Bałkanów, których cześć nadal wchodziła wtedy w skład Imperium Osmańskiego.

Poddany rekonstrukcji film Promio, z kolorami i dźwiękiem ma niesamowity klimat. Obrazy wydają się być bardziej realistyczne niż te robione współcześnie.

Najnowsze

1 comment

Dołącz do nas