Sabaton: „I wtedy przybyli skrzydlaci husarze”. Rocznica wielkiego zwycięstwa pod Wiedniem

12 września 1683 roku szarża kawalerii w tym tych najpiękniejszych i najlepszych kawalerzystów w historii świata – polskich i litewskich husarzy, zmiotła Turków oblegających Wiedeń. To było ostatnie wielkie zwycięstwo II Rzeczpospolitej i jedna z najważniejszych bitew w dziejach świata. Husarzy wyzwalających spod oblężenia stolicę Habsburgów pokazał w swym filmie „Bitwa Wiedeńska” włoski reżyser Renzo Martinelli. Niestety zrobił to wyjątkowo żałośnie.

Na szczęście wspaniałe zwycięstwo zainspirowało też szwedzką grupę Sabaton, która oddała część wspaniałym rycerzom nagrywając swój największy przebój „Winged Hussars”. I tego się trzymajmy, choć klip zmontowany jest z rożnych filmów. Na YouTubie jest niezliczona liczba wersji. Fraza z refrenu „I wtedy przybyli skrzydlaci husarze” stała się kultowa i na zawsze będzie kojarzyć się z naszym wspaniałym zwycięstwem i najlepszą i najpiękniejszą kawalerią świata.

Poniżej kapitalny piękna opowieść o naszej husarii oraz wywiad na temat hitu i słynnej frazy „I wtedy przybyli skrzydlaci husarze”.

Najnowsze

Zostaw komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dołącz do nas