Eskalacja wojny Azerbejdżanu z Armenią. Ormianie mieli mieli ostrzelać azerskie miasta

Władze w Baku poinformowały o ostrzelaniu przez Armenię Gandży. To drugie, liczące sobie ponad 330 tysięcy mieszkańców, największe miasto Azerbejdżanu i ważny ośrodek przemysłowy.

Azerowie podają również, iż Armenia zaatakowała ze swego terytorium dwa inne miasta: Mingeczaur i Terter. Zginąć miała co najmniej jedna osoba. Ormianie stanowczo zaprzeczają, iż mieliby ostrzeliwać obiekty cywilne.

Ormianie oskarżają z kolei Azerbejdżan o bombardowanie stolicy Górskiego Karabachu Stepanakertu oraz Suszy i rozmyślne atakowanie ludności cywilnej. Z kolei strona azerska zaprzecza tym oskarżeniom. Azerowie mieli tez zdobyć leżące na terenie ormiańskiej enklawy miasto zdobyły miasto Dżyrakan i kilka otaczających je wsi. Władze Górskiego Karabachu zaprzeczyły tym doniesieniom.

Starcia o Górski Karabach są najintensywniejsze od 1994 roku. Wtedy w wojnie o tą ormiańską enklawę na terenie Azerbejdżanu zginęło ponad 30 tysięcy osób.

Konflikt o nią trwa od stu lat, kiedy to Armenia i Azerbejdżan w czasie rewolucji bolszewickiej oderwały się na chwilę od Rosji i utworzyły niepodległe państwa. Wtedy Azerowie zajęli zamieszkany przez Ormian Górski Karabach. Ten stan utrwaliła Sowiecka Rosja, potem Związek Radziecki, kiedy oba państwa znów zostały podbite i stały się republikami ZSRR.

Konflikt o Górski Karabach wybuchł ponownie w 1988 roku. Wtedy doszło do pierwszych starć, które po uzyskaniu przez te republiki ZSRR niepodległości przerodziły się w otwartą wojnę. W 1994 roku podpisano rozejm, ale mniejsze, czy większe starcia nie ustają.

Najnowsze

Dołącz do nas