Eko aktywiści zablokowali Helsinki. Fińska policja była bezwzględna. W ruch poszedł gaz

Działająca już w całej Europie organizacja Extinction Rebellion zablokowała jedną z głównych ulic Helsinek – Kaisaniemenkatu. Akcja niemal sparaliżowała ruch w centrum miasta.

Aktywiści rozsiedli się na środku ulicy. Akcja trwała blisko 5 godzin i zablokowała ruch w znacznej części miasta. Działacze domagali się bliżej niesprecyzowanych działań w sprawie ochrony przed globalnym ociepleniem.

Po kilku godzinach prób perswadowania, do akcji przystąpiła fińska policja. Funkcjonariusze spryskali gazem pieprzowym blokujących ruch. Zatrzymano 51 osób.

Extinction Rebellion opublikowało szereg oświadczeń, w których skarży się na „brutalne stłumienie pokojowego protestu” i domaga się dymisji osób odpowiedzialnych za interwencję funkcjonariuszy. Policja wydała własne oświadczenie, w którym stwierdziła, że biorąc pod uwagę okoliczności zastosowano „najłagodniejszy środek przymusu”.

Extinction Rebellion to jedna z najbardziej radykalnych organizacji głoszących hasła walki z globalnym ociepleniem. Jej aktywiści wiele razy zablokowali m.in Londyn w tym komunikację zbiorową w mieście. Wypuszczając drony paraliżowali też lotnisko Heathrow.

Najnowsze

Dołącz do nas