Czy to już wojna? Armenia i Azerbejdżan walczą w Nagornym Karabachu

Azerskie wojsko miało zaatakować kontrolowaną przez Ormian enklawę Nagorny Karabach w Azerbejdżanie. W odpowiedzi Armenia miała zestrzelić azerskie śmigłowce i drony i zniszczyć kilka czołgów. Z kolei Azerowie podają, że wzdłuż zaminowanej linii demarkacyjnej, oddzielającej strony konfliktu, zniszczyli 12 baterii systemu przeciwlotniczego i stracili tylko jeden śmigłowiec, którego załoga przeżyła.

Doniesienia są sprzeczne, ale jedno jest pewne – w regionie trwają walki. Konflikt o Nagorny Karabach toczy się z mniejszym, lub większym nasileniem od 1988 roku, kiedy to obydwa kraje były jeszcze republikami wchodzącymi w skład ZSRR. Po uzyskaniu niepodległości, pomiędzy państwami wybuchła wojna, w której zginęło 30 tysięcy osób.

W 1994 roku podpisano porozumienie o zawieszeniu broni. Zamieszkana przez Ormian enklawa Nagorny Karabach w Azerbejdżanie ogłosiła secesję z tego państwa. Ormianie kontrolują teren, ale nikt nie uznaje ich władztwa nad nim. Konflikt tli się, a do ostatnich strać doszło pod koniec lipca. Teraz walki rozgorzały na nowo i wszystko wskazuje na to, że następuje szybka eskalacja konfliktu.

Na filmach widać m.in. jak Ormianie niszczą azerskie czołgi T-72.

Najnowsze

Dołącz do nas