Co „widzi” łazik Perseverance. Niesamowite obrazy z Marsa, w niespotykanej rozdzielczości

18 lutego o godzinie 21;55 polskiego czasu łazik „Wytrwałość” wylądował na Marsie Łazik został dostarczony na powierzchnię Marsa przez specjalną platformę lądująca, która na wysokości 21,3 metra wypuściła go na linach i łagodnie osadziła na gruncie. Perseverance wylądował w kraterze Jezero, który ma średnicę 49 km. Prawdopodobnie w dawnej historii Marsa znajdowało się w tym miejscu jezioro ciekłej wody.

Perseverance ma rozmiary samochodu i waży nieco ponad tonę. Z pokładu łazika będzie startował specjalny latający dron Ingenuity (pomysłowość), przypominający mały helikopter. Zas ilany będzie on światłem słonecznym, a w czasie trwania misji wykonać ma minimum kilka lotów rozpoznawczych w niewielkiej odległości od pojazdu macierzystego. To pierwsza tego typu maszyna w historii astronautyki. Dron będzie wznosił się na wysokość 3-5 metrów, jego zasięg wynosi ok. 50 metrów od miejsca startu i 90 sekund lotu.

Łazik jest wyposażony w aparaturę do badania życia, badania artefaktów, które pochodzą od życia, które może tam kiedyś było, albo jak twierdzą niektórzy badacze, jeszcze nawet się tli pod powierzchnią planety. Krater Jezero, na którym wylądował łazik Perseverance to jedno z najlepszych miejsc na Marsie do zbadania, czy kiedyś istniało tam życie – oceniają naukowcy. Liczą też, że próbki marsjańskiego gruntu, które ma zgromadzić łazik, pomogą badać wiek np. marsjańskich skał z niespotykaną dotąd dokładnością.

Łazik przesyła już zdjęcia i dźwięk z powierzchni czerwonej Planety. Na razie jest to jeszcze „słabej” jakości i wymaga obróbki cyfrowej. Transmisje na żywo nadal mają bardzo duże ograniczenia. Połączenia mogą trwać około 8 minut w ciągu marsjańskiej doby, gdy dokonywane są za pośrednictwem sondy kosmicznej Mars Reconnaissance. Bez tego można słać z prędkością 32 kilobitów na sekundę. Dlatego zdjęcia po przesłaniu obrabiane i montowane są na Ziemi. Dlatego też nie oglądamy transmisji na żywo. Wyobrażenie co może sfilmować Perseverance daje film zmontowany ze zdjęć zrobionych przez łazik Curoisity, który bada Mars od 2012 roku. To pierwsze obrazy Czerwonej Planety w rozdzielczości 4k. Zmontowano je w lipcu 2020 roku. Na podobne zdjęcia od Perseverance musimy jeszcze czekać.

Najnowsze

Dołącz do nas