Amerykański okręt podwodny wykryty przez Iran

Śmigłowiec irańskiej marynarki wojennej wykrył amerykański okręt podwodny. Doszło do tego w trakcie ćwiczeń jakie irańska marynarka prowadzi od kilku dni w Zatoce Omańskiej. W ich trakcie prowadzono między innymi ćwiczenia w zakresie odpalania rakiet przeciwokrętowych i pocisków manewrujących do znajdujących się na powierzchni celów imitujących wrogie okręty.

Irańczycy opublikowali film, na którym widać okręt podwodny płynący na głębokości peryskopowej. Wszystko wskazuje na to, że jest nim USS Georgia (SSGN 729). Okręt ten wchodzi w skład Grupy Uderzeniowej (CSG) lotniskowca USS Nimitz (CVN-68), który operuje obecnie na wodach Morza Arabskiego. 21 grudnia USS Georgia (SSGN 729) minął Cieśninę Ormuz i wszedł na wody Zatoki Perskiej. Amerykańska marynarka ujawniła ten fakt publikując film ukazujący płynący po powierzchni okręt.

USS Georgia (SSGN 729) to okręt podwodny klasy Ohio. Może zabrać na pokład 154 pociski manewrujące Tomahawk Block IV przeznaczone do atakowania celów naziemnych.

Ciekawostką jest fakt, iż Irańczycy wykorzystali amerykańskie śmigłowce SH-3 Sea King. Pamiętają one jeszcze czasy szacha Mohammada Rezy Pahlawi`ego, który był sojusznikiem Stanów Zjednoczonych.

Najnowsze

Dołącz do nas